החזר מס עכשיו

החזר מס שבח

יתכן כי במהלך המכירה שלכם שילמתם מס שבח גבוה על הרווח שעשיתם מהעסקה. במקרה כזה חשוב לדעת כי ניתן להוריד אותו באופן משמעותי אם לוקחים בחשבון את כל ההוצאות המוכרות אשר מורידות את הרווח הנקי. אם שילמתם יותר מס ממה שאתם חייבים בו יש פתרון והוא נקרא החזר מס שבח.

 

החזר מס הכנסה - מחשבון מהיר ונוח >>>

מסים – לא רק מס הכנסה

הרבה אנשים נוטים להתבלבל ולהניח כי המס היחיד שקיים הוא מס ההכנסה ואולי גם מעמ שמוכר גם כן מקניות בחנויות או מהעסקת אנשי מקצוע. בעוד מס הכנסה יורד לנו כל חודש מהשכר, מופיע באופן ברור בתלוש השכר ואפשר לומר מכאיב יש עוד מסים אשר אנשים משלמים ואולי אפילו כואבים יותר.

  1. מס הכנסה
  2. מס שבח
  3. מס רווח הון
  4. מס חברות

 

מס שבח הוא הרבה פחות נפוץ ורלוונטי רק במקרים מסוימים. דווקא בגלל שהוא לא כל כך נפוץ, אנשים לא מספיק מכירים אותו ובוודאי לא יודעים, שאפשר לצמצם ולהנמיך אותו משמעותית.

באופן כללי, כמעט כל מס אפשר לנסות להנמיך בעזרת כל מיני שיטות חוקיות לגמרי, וכדאי לכם מאוד מדי פעם להתייעץ עם רואה חשבון ולסקור האם יש לכם דרך לקבל חלק מהמס בחזרה.

 

הכירו את מס השבח

אנשים הנכנסים לעסקאות נדל"ן ודאי עושים זאת במטרה להרוויח כסף, כלומר למכור נכס מסוים וליהנות מהרווח שהמכירה שלו תיתן. אך כמו בכמעט כל דבר, איפה שיש רווח והכנסה יש גם מס וכאן בדיוק נכנס מס השבח לתמונה.

מדובר במס אשר משלם כל מי שמוכר נכס על הרווח שלו מהמכירה, כלומר באם הוא קנה הנכס ב-5 מיליון שקלים ומכר אותו ב-6 מיליון שקלים, עליו לשלם את המס רק על הרווח שלו מהמכירה, כלומר רק על מיליון שקלים.

 

מס שבח רק על הרווח

העובדה כי רק הרווח מהמכירה חייב במס שבח היא מאוד קריטית לנושא החזר מס ולנושא הרווח שהמוכר עושה מהמכירה. המונח רווח, חייב להתייחס לרווח הנקי של המוכר מהמכירה, כלומר ההתייחסות היא הרבה יותר כוללת מאשר כמה קניתי כמה מכרתי, אלא יכולות לבוא בחשבון גם הוצאות נוספות אשר בפועל מייקרות את העלות של הקנייה, כדוגמת שיפוצים או הוצאות תיקונים בסיסיים טרם המכירה.

 

הוצאות מוכרות למס שבח

אם לוקחים בחשבון את כל ההוצאות יכול להיות כי אפילו לא יהיה למוכר רווח מהמכירה ועל פניו הוא אינו יהיה חייב במס כלל, אך בפועל לא כל ההוצאות מוכרות ולא כולן מוזילות את מס השבח, אך הרבה מהן כן.

טיפ חשוב – שמרו את קבלות ותיעודי פעולות וקניות לנכס שלכם, אלו יכולות להיות שוות לכם הרבה כסף בעתיד. ההוצאות המוכרות אשר ברורות מאליהן הן בעיקר הוצאות על אנשי מקצוע שליוו את התהליך. הנה כמה מהן:

  1. עלות עורך דין – הוצאה בעבור עורך דין אשר מטפל בהעברת הבעלות ובחתימה על החוזה לדוגמא, היא הוצאה מוכרת אשר כביכול מייקרת את המחיר של הנכס במקור.
  2. עלות שמאי – שכירת שירותיו של שמאי לצורך הערכת שווי ונקיבה במחיר הנכס היא גם כן פעולה והוצאה אשר יכולה לקזז את הרווח של המוכר מהמכירה.
  3. עלות תיווך – אמנם לא כל שכר הטרחה של המתווך יחשב כהוצאה מוכרת אך באם הייתה עזרה בתיווך הן במהלך הקנייה במקור של הנכס והן במעמד המכירה כמה אחוזים מהעלות נחשבים כהוצאה מוכרת.
  4. השבחה – בהמשך לשם של המס – מס שבח, כל הוצאה, או יותר נכון רוב ההוצאות אשר נעשו לצורך השבחה, ניתנות לקיזוז מהרווח.

 

החזר מס שבח

יכול להיות כי במהלך המכירה שלכם שילמתם מס שבח מכובד על הרווח שעשיתם מהעסקה ורק לאחר מכן קיבלתם את כל החשבונות או הבנתם כי יכולתם לשלם פחות. למקרה הזה יש פתרון והוא נקרא החזר מס. רשות המסים מאפשרת לכל אחד שרוצה וסובר כי מגיע לו כסף בחרה לדרוש את הכסף הזה תוך הליך מסודר ומנומק אשר מראה כי המס אשר נוכה, לא משנה באיזה מס מדובר, נלקח בגביית יתר ומגיע שיוחזר.

 

הליך החזר מס

לאור העובדה כי יש הרבה הכנסות החייבות במס, כאשר מבקשים החזר מס בגין מס אחד לרוב תדרשו גם להביא מידע נוסף אודות שאר ההכנסות שלכם אשר חייבות במס.

באופן זה, רשות המסים תוכל לסקור באופן כולל ומלא כמה מס הייתם אמורים לשלם בכמה שילמתם, בכל המישורים. כאשר מדובר בהליך החזר מס שבח נדרש להגיש פירוט בגין איזו סיבה היא מוגשת וכמובן, מה השווי שלה.

 

אתם לא לבד!

חשוב שתזכרו במהלך התהליך של מכירת הנכס שיש לכם עוד זמן לטפל בנושא ההחזר, גם אם יעברו כמה שנים, כל עוד אתם עדיין בתוך התקופה של בקשת החזר המס על פי התקנות.

יתרה מכך, אתם כלל לא לבד ותוכלו להיעזר באנשים שמבינים בתחום ויסייעו לכם להבין האם אתם באמת זכאים להחזר מס שבח, מה תצטרכו להגיש ולהביא לצורך כך ואפילו כמה עשוי להיות שווה לכם ההחזר.

מס השבח מקטין באופן משמעותי את הרווח שמקבל מוכר של נכס בעת עסקת נדל"ן. הבשורה הטובה היא שניתן להוריד אותו באופן משמעותי אם רק משכילים לקחת בחשבון את כל ההוצאות המוכרות אשר מורידות את הרווח הנקי לאור כך שהן מעלות את ערך הקנייה של הנכס במקור. באם ביצעתם לאחרונה עסקת מכירה של נדל"ן, כדאי מאוד שתעשו בדיקה עם איש מקצוע האם מגיע לכם מס שבח בחזרה.

מס שבח, כשמו כן הוא, הוא מס על השבח של נכס, כלומר על הרווח שמקבל מוכר של נכס בעסקת נדל"ן.

על מנת לקבל החזר על מס השבח שלכם, חלקי או מלא, תדרשו להגיש בקשה לרשות המסים בה מפורטים פרטי העסקה ופרטי ההוצאות שבגינן מוגשת הבקשה. כמו כן, תדרשו גם לשאר הטפסים והמידע על ההכנסות שלכם החייבות במס, כדוגמת טופס 106.

מס השבח אמור להיות על השבח, הרווח, של המוכר בעסקה. על כן, באם יש כל מיני הוצאות שהוציא המוכר על הנכס על מנת להשביח אותו כדוגמת שיפוצים או על מנת למכור אותו, כדוגמת עורך דין או שמאי, אלו מקזזות את הרווח שעשה המוכר וגם מורידות את מס השבח.

התעסקות עם מס שבח לא בהכרח תהיה כל כך פשוטה ועל כן, תמיד תוכלו להיעזר באיש מקצוע כדוגמת רואה חשבון אשר יסייע לכם להבין האם אתם זכאים להחזר ובאיזה שווי.

על מה עברנו עד עכשיו?