fbpx
החזר מס עכשיו

החזר מס מסיבות פיננסיות

אנו משלמים מס על מגוון רחב של עסקאות פיננסיות אשר חלק מהן היא כמובן המשכורת שלנו ממנה מנוכה מס הכנסה. החזר מס הוא הליך אשר זכאים לו אנשים שהייתה להם גביית מס ביתר לאור חישוב שגוי או לאור כל מיני הקלות שלא נלקחו בחשבון. ניתן לבצע הליך החזר מס עבור כל אחת מששת השנים שקדמו לשנת המס הנוכחית בה אנו נמצאים, ובעבור השנה הנוכחית, רק לאחר שהיא תסתיים. יש מגוון רחב של סיבות שבגינן ניתן לבקש החזר מס.

החזר מס על רווחי הון והפסדים

עסקאות בשוק ההון כל עוד המניה לא נמכרת ורק נקנית כמובן שלא חייבות במס, אך ברגע שמוכרים מניה או מוצר ברווח, נדרש המוכר לשלם בגין הרווח מס רווחי הון בשיעור של 25 אחוזים מהרווח בעסקה. במקביל לכך, במידה והמוכר גם חווה הפסדים במהלך המכירות שלו, ניתן לקזז אותם מתוך הרווחים ובעצם לקבל מס בחזרה שכבר שולם על עסקאות שנמכרו ברווח לאור העובדה כי בפועל הרווח נמוך יותר וכך גם המס שצריך לשלם.

החזר מס שבח

כל עסקה בה אדם מוכר נדל"ן ששייך לו לאדם אחר ובעצם מרוויח ממנו, חייבת במס הנקרא מס שבח. החזר מס בהקשר של מס שבח הוא מאוד נפוץ בשל כך שהרווח שמקבל אדם על מכירת דירתו הוא לא באמת הרווח הנקי שכן במהלך השנים היו לו כל מיני הוצאות על הדירה מה שבפועל מקטין את הרווח עליה. במקרים אלו, ניתן להציג את ההוצאות שמקטינות את הרווח ולקבל בחזרה חלק ממס השבח ששולם.

החזר מס בגין משכנתא

במסגרת תשלום משכנתא על דירה מסוימת נדרש בעל המשכנתא לשלם גם בעבור ביטוח חיים וביטוח דירה על מנת שאכן יאשרו לו את קבלת ההלוואה. ההוצאות הללו, ודאי תופתעו לדעת, מזכות בהקלות מס הכנסה בהכנסות שכן חייבות במס. באופן הזה, התשלומים הללו לביטוחים מקטינים את ההכנסה החייבת במס אל מול רשות המסים כך שבאם שולם כבר המס בגין ההכנסות הללו, ניתן לבקש חלק ממנו בחזרה.

החזר מס בגין תרומה

לרשות המסים יש את היכולת לעודד כל מיני פעולות בשל כך שהן מאפשרות קיזוז של ההכנסות או פשוט שהן פטורות ממס, אחת מהפעולות הללו היא תרומה. כל אדם אשר תרם תרומה אשר מוכרת במס הכנסה ועולה על 190 שקלים בשנה רשאי וזכאי לקבל הקלה במס, כך שבתום השנה הוא יכול להגיש בקשה להחזר מס על המס שנוכה לו במסגרת ההכנסות החייבות במס שלו, ללא קשר לתרומה. מדובר בהחזר של 35 אחוזים מתוך התרומה מה שיכול להיתרגם להרבה כסף.

החזר מס בגין מזונות

בהמשך לכך שיש הוצאות אשר מוכרות בתור מקזזות מההכנסות החייבות במס, גם תשלום מזונות מוכר במסגרת כל אלו. אדם אשר משלם מזונות לבת זוגו לאחר גירושין, זכאי בנקודות זיכוי אשר מורידות את גובה מס ההכנסה שעליו לשלם. במקרים בהם נקודות הזיכוי הללו אינן נלקחות בחשבון, מה שבעצם מביא לגביית מס ביתר, זכאי האדם לבקש את המס שנוכה לו בחזרה.

החזר מס בגין תשלום לביטוח חיים

תשלום לביטוח חיים, בדומה לתשלום ביטוחי המשכנתא, גם כן מקזז את גובה מס ההכנסה שצריך אדם לשלם בגין הכנסתו החייבת במס. באופן הזה, באם אדם ואפילו באם בן זוגו, משלמים לביטוח חיים, ניתן להגיש בקשה להחזר מס על המס ששולם לאור העובדה כי מגיעה לאדם הקלה והטבה במס שלא נלקחה בחשבון במהלך השנה. ההטבה תלויה בגובה התשלומים לביטוח החיים.

הליך החזר מס

שכירים ועצמאיים כאחד זכאים להגיש בקשה להחזר מס באם הם סבורים כי נוכה להם מס ביתר, הן אם מדובר במס הכנסה והן אם מדובר במסים אחרים כמו מס שבח. על מנת באמת לקבל את הכסף בחזרה, נדרש כל עובד להגיש בקשה מסודרת אל רשות המסים אשר תקבע אם באמת מגיע לו, במידה וימצא זכאי, יוחזר לו הכסף אל חשבון הבנק שלו לפי כמה שמגיע לו.

החזר מס לעצמאיים – דוח שנתי

כל עצמאי, בין אם נגבה ממנו מס ביתר, ובין אם לא, מחויב בהגשת דוח שנתי לרשות המסים. המטרה של הדוח לשקף לרשות את הפירוט הפיננסי של החברה בשנה החולפת שהסתיימה הן מבחינת ההוצאות, ההכנסות או כל פעילות אחרת הרלוונטית לתשלום המסים. באופן הזה יכולה לקבוע הרשות כי העובד נדרש בתשלום מס נוסף, אך גם למצוא כי העובד שילם יותר כסף ממה שהיה אמור ובעצם להחזיר לו זאת.

החזר מס לשכירים

כאשר מדובר בשכירים אין הם מחויבים בהצהרה על ההכנסות וההוצאות שלהם כי המעסיק שלהם עושה זאת עבורם. למרות זאת, יש להם האפשרות להגיש בקשה להחזר מס. את הבקשה ניתן להגיש לרשות המסים באופן מקוון במקרים מסוימים, מה שאפילו הופך את כל ההליך למאוד נוח ופשוט, או לאלו אשר אוהבים את הדברים בצורה פרונטלית, לגשת לפקיד השומה ולהגיש אליו את הבקשה לפי ההנחיות.

בקשה רק בתום שנת המס

כאשר מדובר בבקשה להחזר מס ובאופן כללי בחישוב מס, ההליך עובד על פי הכנסה שנתית. כלומר, על פי ההכנסה השנתית הצפויה לעובד, בין אם עצמאי או שכיר, הוא מדורג במדרגת מס שמתאימה לו ובהתאם נקבע שיעור המס שיש לנכות מהכנסתו בכל חודש. במהלך השנה לא ניתן לדעת מה תהיה בדיוק ההכנסה השנתית הסופית, אך בתום השנה כן ניתן לעשות זאת. כלומר לאחר שהתחיל ינואר של חודש אחר והגיעו אליכם כל הטפסים הרלוונטיים (כדוגמת 106).

בקשה על שנים שעברו

במקביל לכך שיש להמתין לשנת המס שתסתיים, ניתן לבקש בינתיים על שנים שכבר עברו, גם אם עבר הרבה זמן מאז. ליתר דיוק, תוכלו לבקש על כל ששת השנים האחרונות שקדמו לשנת המס. כל בקשה מתבצעת בנפרד בצירוף פרטי ההכנסות, ההוצאות או העסקאות שבגינן מבוקש החזר המס. באופן הזה, גם אם כבר חלפה השנה ושילמתם יותר מדי, עדיין תוכלו לקבל מה שמגיע לכם.

אתם לא לבד!

לפני שנסכם, חשוב להניח על השולחן ולכתוב שחור על גבי לבן שאתם לא לבד. דווקא בגלל שמדובר בכסף שלכם, ויתרה מכך, דווקא בגלל שיכול להיות שמדובר בהרבה כסף, כדאי להתייחס להליך ברצינות ולגשת לברר זכאות ולעשות אותו. באם אתם לא בטוחים היכן להתחיל או מה לעשות, פנו לאיש מקצוע כדוגמת רואה חשבון. הוא יוכל לבחון את פרטי המקרה שלכם באופן ספציפי ולהמליץ כיצד להתקדם ואפילו, לעשות זאת עבורכם.

החזר מס יכול להיות מכל מיני סיבות גם אם מדובר בסיבות רפואיות לדוגמא ובייחוד אם מדובר בסיבות פיננסיות. הרבה מההוצאות שלכם וההפסדים שלכם בשוק ההון לצורך העניין, יכולים לקזז את ההכנסה החייבת במס שלכם כך שתקבלו יותר מתוך מה שהרווחתם בברוטו. באם אם אתם לא בטוחים מה לעשות, פנו לאיש מקצוע ואל תוותרו על הזכאות שלכם רק בגלל סימני שאלה או בירוקרטיה מאיימת.

כמובן, מס שבח הוא מס לכל דבר ועל כן, ניתן לקבל עליו החזר מס. זאת לרוב ניתן בעקבות הוצאות שמקזזות את הרווח הנקי החייב במס שבגינו נוכה המס מלכתחילה.

החזרת הלוואה של משכנתא ובייחוד, תשלום לביטוח החיים וביטוח הדירה, מאפשרים קיזוז מתוך ההכנסות החייבות במס מה שמזכה בהחזר מס חלקי על מה שנוכה.

החזר מס ניתן לאחר הגשת בקשה להחזר מס או לאחר הגשת דוח שנתי.

החזר מס הוא הליך בו אדם מקבל חלק מהמס שנוכה לו מתוך הבנה כי הייתה לו גביית יתר למסים.

על מה עברנו עד עכשיו?
החזרי מס משוק ההון

עסקאות בשוק ההון וההכנסות משוק ההון מחויבות במס רווח הון וישנה גם אפשרות להחזרי מס בגין עסקאות בשוק ההון. אם ביצעתם עסקות מכירה של מוצרים

קרא עוד »
החזרי מס בגין תרומות

רשות המסים משתמשת לעיתים במסים ככלי לקידום ערכים או מסרים. אחד מאלו הוא האפשרות לקבל החזר מס בגין תרומה שאדם פרטי או חברה ביצעו. תרומה

קרא עוד »
החזר מס בגין משכנתא

החזר מס בגין משכנתא מגיע לכל מי שמשלם בעבור ביטוחי דירה וחיים (ביטוחי משכנתא) ואלו לא נלקחים בחשבון בחישוב מס ההכנסה. אחוז מסוים מעלות הביטוחים

קרא עוד »
החזר מס שבח

כשמחירי הדירות הולכים ועולים וההון העצמי של האנשים ממשיך לגדול, נכנס לתמונה מס שבח שנדרש לשלם בעת מכירת דירה שמחירה עלה מזה שנים. המס המיועד

קרא עוד »
החזר מס מהפסדים

מכירות בשוק ההון מהוות בדרך כלל הכנסה נוספת של אדם במקביל לשכר שלו. במקרים בהם ירד לכם מס שלא כצורך, מגיע לכם כסף בחזרה ואפשר

קרא עוד »