fbpx
החזר מס עכשיו

החזר מס מסיבות הקשורות לעבודה

בכל חודש יורד לכם מס מהמשכורת בהתאם למדרגת השכר שלכם, נקודות זיכוי באם קיימות ותיאומי מס. בגלל שמדובר בחישוב שנתי אשר צריך להיות מסונכרן בין כל העבודות שלכם, לעיתים חישוב המס שמנוכה שגוי. רשות המסים מאפשרת לקבל את החלק שנוכה ללא סיבה בחזרה בהתאם לבקשת החזר מסודרת ורלוונטית. ישנן סיבות מגוונות שבגללן יורד יותר מס ממה שאמור ובהמשך נפרט על סיבות הקשורות לעבודה.

מס מחושב באופן שנתי

המס אמנם יורד באופן חודשי בכל תלוש שכר, אך החישוב שלו מתבצע באופן שנתי. כתוצאה מכך, במקרה והיו שינויים בעבודה של משלם המסים במהלך השנה, סביר להניח כי המס שנוכה באופן חודשי על החודשים שבהם היה בשגרה, שגוי.

לצורך העניין, באם אדם עבד במשכורת של 12,000 שקלים בחודש במשך שנה, המס שלו מחושב באופן שנתי, כך שאם יפסיק את העבודה באמצע השנה, המשכורת השנתית שלו בפועל קטנה בהרבה ובהתאם גם מדרגת המס שהמשכורת שלו נמצאת בה.

החזרי מס בגין הפסקות עבודה

אנשים מפסיקים עבודה מכל מיני סיבות ובעצם יוצרים שינוי בשכר השנתי שהם מרוויחים ביחס למה שהיו צפויים להרוויח לפי השכר החודשי בתחילת השנה. באין אם מדובר בהפסקת עבודה בגלל התפטרות, פיטורין, חל"ת או כל חופשה אחרת, בפועל ההפסקה הזאת משנה את השכר השנתי ויכולה להשפיע על מדרגת המס בה נמצא משלם המסים ובהתאם על גובה המס שמנוכה.

החזר מס בגין חל"ת

עוד לפני תקופת הקורונה, אך ללא ספק שבעקבותיה, אנשים רבים מוצאים או יוצאים לחל"ת מכל מיני סיבות. בין אם מדובר בחופשה ארוכה לצורך נסיעה לחו"ל או הפסקה מהעבודה, וכמובן באם מדובר בצמצום לאור משבר הקורונה.

החל"ת שם את העובד בנקודה בעייתית שכן מצד אחד הוא עדיין בחברה, אך מצד שני הוא אינו מקבל שכר. מבחינת רשות המסים מדובר כמובן בשינוי מצפי ההכנסה השנתית מה שמקנה לעובד אפשרות לבקש את המס ששילם בחודשים שכן עבד, בחזרה.

החזר מס בגין שינויים במשכורת

כאשר יש שינוי משמעותי במשכורת אשר משפיע על מדרגת המס בה ממוקם העובד, יכול להיווצר מצב בו מנוכה מס גבוה יותר בחודשים מסוימים. גם במצבים אלו יכול להיות לעובד זכאות לבקש ולקבל החזר מס.

  1. אנשים אשר עובדים במקום עבודה אחד לאורך כול השנה ומקבלים הורדה משמעותית במשכורת יכולים להיות מדורגים במדרגת מס שונה רק לאחר שנגמרת השנה.
  2. אנשים אשר עוברים בין מקום עבודה אחד למשנהו במהלך השנה וכתוצאה מכך משתנה להם המשכורת באופן משמעותי כלפי מטה, כך שבחודשים שעבדו בשכר גבוה בעצם ירד להם יותר מס אם מסתכלים על כך בחישוב שנתי.

החזר מס לעצמאיים

בדומה לשכירים, גם עצמאיים משלמים מס בהתאם לגובה המשכורת שלהם באופן שנתי. אך בשונה משכירים, עצמאיים הם אלו האמונים על דיווח ההכנסות שלהם במשך השנה. בהמשך לכך, הם גם האחראיים לעדכן בדבר שינויים בשכר או שינויים בסטטוסים המסוימים המקנים נקודות זכות המוזילות את ערך המס שיש לשלם. באם אתם עצמאיים וסיימתם את שנת המס לאחר שדיווחתם על השכר שלכם במשך כל השנה, יכול להיות שמגיע לכם החזר מס וכדאי לבדוק זאת.

שינוי בשכר במהלך השנהבדומה לשכירים, גם עבור עצמאים שינוי משמעותי בשכר יכול להביא כך שהם ידורגו במדרגת מס שונה מה שיגרום לכך שצריך להיות מנוכה להם מס שונה.
שינוי בסטטוס ובהתאם גם בנקודות זכותנקודות זכות ניתנות על פי כל מיני סטטוסים ופרמטרים כדוגמת אחוזי נכות, גירושין או נשים. באם חל שינוי בנקודות הזכות במהלך השנה כתוצאה משינוי סטטוס מסוים, בתום השנה תוכלו לבקש שיתחשבו לכם בכך ויחזירו לכם מס ברטרו על החודשים שבהם נוכה לכם ללא התחשבות במצב הזה.

החזר מס לעובד בחו"ל

על פניו, באם אנשים עובדים בחו"ל הם אינם מקבלים את ההטבות והתשתיות שהמיסים שלהם מממנים אך, מדינת ישראל עדיין דורשת מהם לשלם מס בהתאם לגובה השכר שלהם, גם אם העבודה היא לגמרי במדינה אחרת. לאור העובדה שכן יש הגיון בלא לשלם מס אם אתה עובד במדינה אחרת, ישנה אפשרות לבקש החזר מס אך היא מותנית בכמה תנאים.

מיקוד החיים

למרות שהעובד גר בחו"ל ועובד שם, הוא עדיין אזרח ישראל ועל מנת להפסיק לשלם מיסים לרשות המיסים הישראלית, עליו להוכיח כי מיקוד חייו הוא במדינה הזרה ולא בישראל. רשות המסים עורכת בדיקה מקיפה של פרטי וסטטוס החיים של העובד ובמידה ויענה על הקריטריונים המתבקשים יוכל העובד לא לשלם מס לישראל ולקבל החזר מס ברטרו על מה ששילם.

החזר מס על הוצאות מחייה

בדומה לכך שעצמאיים מקבלים הקלות מס על הוצאות מסוימות גם לאנשים העובדים בחו"ל ניתנות הקלות מס על הוצאות המוכרות. כלומר, באם עובד הכניס משכורת כלשהיא אך הוציא משכרו על מחייה כדוגמת שכר דירה, לימוד וביקורים אצל הרופא, ההוצאות הללו ינוכו לו מהשכר כך שהוא בעצם ימוקם במדרגת מס נמוכה יותר. השינוי במדרגה משפיע על גובה המס שמנוכה ובאם נוכה יותר לאורך השנה ניתן לבקש החזר מס ולקבל את מה שירד בחזרה.

החזר מס על תאונת עבודה

תאונת עבודה היא תאונה אשר התרחשה בדרך הלוך, חזור או במהלך שהעובד היה במקום עבודתו. כאשר העובד נפגע בצורה חמורה ונותר עם נכות מסוימת, חלקית או מלאה, הוא זכאי לנקודות זכות בגין הנכות הזאת מתוך הבנה כי יהיה לו קשה ומורכב יותר להרוויח כסף ולהתפרנס בכבוד.

באם אדם חווה תאונת עבודה וקיבל מוועדה רפואית אישור על אחוזי נכות, מגיע לו פטור חלקי או מלא מתשלום המסים, ובאם הם המשיכו לרדת לו מהשכר, אז הוא יוכל לבקש אותם אחורה דרך בקשת החזר מס.

בקשה להחזר מס

אם אתם סבורים כי מגיע לכם מס בחזרה, וגם אם אתם לא בטוחים, כדאי מאוד להתייעץ עם איש מקצוע שיבחן את פרטי ההכנסות והסטטוסים שלכם וימליץ באם כדאי להגיש בקשה להחזר מס. הגשת הבקשה מתבצעת דרך אתר האינטרנט של רשות המסים והיא בעצם כוללת מילוי טופס עם פרטי ההכנסות ופרטים אישיים בצירוף מסמכים רבים המפרטים את ההכנסות השנתיות ומצביעים על זכאות לנקודות זכות מסוימות.

את הבקשה אפשר להגיש בעזרת רואה חשבון או באופן עצמאי לגמרי, אך מומלץ כן להיוועץ באיש מקצוע על מנת להבין את כל מה שדרוש מכם. בקשה להחזר מס יכולה להיות בגין סיבות מגוונות הקשורות לעבודה החל מהפסקת עבודה או יציאה לחל"ת באמצע השנה ועד לשינויים בסטטוסים ובמאפיינים של אדם אשר משנים את נקודות הזכות שלו ובהתאם גם את גובה ניכוי המס שהוא מחויב בו.

גם אם אתם שכירים, עצמאיים או אפילו הפכתם מובטלים במהלך השנה, כדאי שתבדקו האם מגיע לכם חלק מהמס ששילמתם בחזרה ויכול להיות שתגלו כי מגיע לכם הרבה כסף שירד לכם לשווא.

מס מנוכה בכל חודש באופן אוטומטי על פי גובה השכר ובאם יש נקודות זכות, במידה ונוכה לעובד יותר ממה שהוא מחויב בו, הוא יוכל לדרוש את המס בחזרה בתהליך החזר מס.

בקשה להחזר מס יכולה להיות ממגוון רחב של סיבות ביניהן, הפסקת עבודה באמצע השנה, יציאה לחל"ת, מעבר לעבוד בחו"ל ועוד…

על מנת לקבל את הכסף יש להגיש בקשה מסודרת לרשות המסים אשר תכלול את כל פרטי ההכנסות ופרטים אישיים רלוונטיים.

כמובן שכן, גם אם אתם שכירים וגם אם עצמאיים, יכול להיות שמגיע לכם חלק מהמס בחזרה!

על מה עברנו עד עכשיו?
החזרי מס לעובד בחו"ל

אם אתם יכולים להוכיח כי מרכז החיים שלכם הוא במדינה זרה וכי לא שהיתם הרבה ימים בישראל בתקופה האחרונה, מגיע לכם חלק מהמס ששילמתם בחזרה.

קרא עוד »
החזר מס חל"ת

היציאה לחל"ת יכולה להיות בהסכמה מלאה או לאור הנסיבות אך בכל מקרה היא מביאה לכדי שינוי בהכנסה השנתית של העובד. אם יצאתם לחל"ת ואתם סבורים

קרא עוד »
החזר מס לעצמאיים

עצמאיים מחוייבים בתשלום מסים ולצורך כך הם צריכים לדווח לרשות המסים כמה הכניסו ולנכות מכך מס.חשוב לזכור שגם לעצמאיים יכול להגיע החזר מס, ולעיתים אפילו

קרא עוד »
החזרי מס לחברות

בכל מקרה שחברה סבורה כי גבו ממנה יותר מס ממה שהיא מחויב בו, ניתן להגיש לרשות המסים בקשה מפורטת לקבל אותו בחזרה. החזרי מס לחברות

קרא עוד »
החזרי מס בגין פיצויים

פיצויי פיטורין מחייבים תשלום מס עליהם, בגלל שמדובר בהכנסה. במקרים מסוימים, כתלות בגובה הפיצויים ובגובה השכר, משיכת הפיצויים עשויה להיות פטורה ממס. אם כבר משכתם

קרא עוד »
החזר מס על תאונת עבודה

תאונה תחשב תאונת עבודה אם היא התרחשה כאשר העובד היה בדרך לעבודתו, במהלכה או בדרך חזרה ממנה. במקרה שהייתם מעורבים בתאונת עבודה אשר גרמה לכם

קרא עוד »
החזר מס לשכירים

שכירים זכאים לקבלת החזרי מס גדולים במיוחד אשר מסתכמים לעיתים בעשרות אלפי שקלים והם אינם מודעים לכך כלל, או מודעים לכך אך חושבים כי מדובר

קרא עוד »