fbpx
החזר מס עכשיו

החזר מס מסיבות משפחתיות

כולם משלמים מס במסגרת החובה האזרחית בארץ ישראל. מס הכנסה, מע"מ, מס רכישה, מס שבח ועוד מסים רבים שאפילו לא שמענו עליהם. כל אלו מחושבים לפי שווי העסקה בשקלול של כל מיני פרטים ומאפיינים אשר מזכים בהעלאת המס או דווקא בהורדתו. לעיתים חישוב המס מוטעה בשל היעדר מידע או פנייה רלוונטית בזמן. אך כאן לא נגמר הקשר עם רשות המסים, ניתן להגיש בקשה להחזרי מס ולקבל את הכסף שמגיע לכם חזרה.

נקודות זכות בתשלום מסים

על מנת לחשב כמה מס לגבות מכל אדם רשות המסים עובדת עם שיטת נקודות הזכות כך שכל אדם שמגיעה לו הנחה בעצם מקבל נקודות זכות אשר גורמות לכך שגובים ממנו פחות כסף מאשר אחרים. הנה כמה דוגמאות לכמות נקודות הזכות אשר ניתנות לאנשים לפי סיווגים שונים. בכל שנה יכול להשתנות הערך של נקודת זיכוי, נכון לשנת 2021 ולכתיבת שורות אלה הערך של נקודה עומד על 218 שקלים לחודש.

 1. הורה גרוש המגדל ילדיו – נקודה אחת
 2. אישה – חצי נקודה
 3. הורה לילד עם מוגבלות – 2 נקודות
 4. הורה יחיד – נקודה אחת

נקודות זכות ופטור ממס בגלל סיבות משפחתיות

המטרה של רשות המסים מצד אחד להרוויח מספיק כסף על מנת לכלכל את המדינה ולאפשר אחזקה של תשתיות והוצאות המדינה, אך עם זאת, ישנה התחשבות במצבים משפחתיים מורכבים אשר מקשים על אנשים מסוימים לשלם ולעמוד בגובה המסים שדורשת המדינה. המצבים הללו מתייחסים לאנשים אשר מתמודדים עם מקרים שכבר לוקחים מהם עלות מסוימת בכל חודש כך שלמדינה יש רצון להקל עליהם.

סטטוס משפחתי

ההתייחסות הראשונה של רשות המסים למצב משפחתי היא מבחינת הסטטוס של משלם המסים בהקשר זוגיות והגדרת המערכת יחסים בה נמצא, או דווקא לא. בתוך המרחב הזה תהיה הבדלה בין כל מיני סוגים של סטטוסים אשר מזכים בנקודות זכות מסוימות כתלות במצב. הסטטוס תלוי בעדכונו במשרד הפנים וחוקיותו.

באם אדם לא באמת נשוי לפי חוקי המדינה, הוא לא יוכל להגיש בקשה בתור אדם נשוי לרשות המסים, על כן חייבת להיות הלימה בין השניים טרם הגשת הבקשה.

גרושיםהחזר מס לגרושים יכול להינתן לגבר אשר התגרש מאשתו וכעת משלם לה מזונות. מתוך הבנה כי הוא כבר נתון בהוצאה כלכלית גדולה בשל מצבו המשפחתי הוא זכאי לנקודת זכות אחת אשר מאפשרת לו להגיש בקשה להחזר מס.
נשואיםעבור זוגות נשואים המגדלים ילדים ניתנת הטבה, נקודות זכות, בחישוב המס כך שאם זאת לא מעודכן כמו שצריך במשרד הפנים ניתן בסוף השנה לעדכן זאת ולקבל בחזרה את הכסף שנלקח לרשות המסים שלא כצורך.
ידועים בציבוראמנם ידועים בציבור לא נחשבים נשואים, אך הם גם לא נחשבים רווקים ועל כן, במקרים בהם יש להם ילדים, ניתן להגיש בקשה להחזר מס בכל מיני סוגי המסים ולקבל כסף בחזרה מרשות המסים.
משפחות חד הוריותגם למשפחות חד הוריות, בשל כך שמדובר במפרנס יחיד של ילדים, מגיעות הטבות מס. באם הן לא ניתנו במהלך השנה ונוכה לאב או לאם מס גבוה ממה שאמור לרדת, ניתן להגיש בקשה להחזר מס ולקבל כסף בחזרה.

ילדים בעלי צרכים מיוחדים

לא רק עצם העובדה שאדם הוא הורה, נשוי או ידוע בציבור, עשויה לזכות אותו בנקודות זכות, גם המאפיינים של ילדיו יכולים לזכות או בנקודות זכות וזאת במקרה שבו לאחד מילדיו יש צרכים מיוחדים. התפיסה כאן היא כי גידול ילד עם צרכים מיוחדים דורש התעסקות רבה אשר יכולה הן לפגוע ביכולת לפרנס את המשפחה, אך הן להגדיל את ההוצאות שלה. על כן, בעבור מקרים מסוימים, מגיע להורי הילד החזרי מס.

 1. הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים
 2. הורים לילדים נטולי יכולת שבגרו
 3. הורים לילדים בעלי לקות למידה
 4. אנשים המחזיקים קרוב משפחה במוסד סיעודי

נקודות זכות בגלל סיבות אחרות

לא רק סיבות משפחתיות מזכות בנקודות זיכוי, אלא גם מצבים אחרים אשר מעלים בסבירות גבוהה כי לאדם קשה יותר לחיות ברמה מספקת ולהתמודד עם ההוצאות הרבות שהמצב בו הוא נתון מביא עמו. בין המצבים האלה אפשר למצוא כמה די נפוצים.

 1. סיום תואר ראשון – נקודת זיכוי אחת למשך שנה מסיום התואר או שנה לאחר שהוא הסתיים
 2. סיום תואר שני – חצי נקודת זיכוי למשך שנה אחת מסיום הלימודים או שנה לאחר שהוא הסתיים
 3. חיילים משוחררים ומסיימי שירות לאומי – זכאים לנקודות זיכוי כתלות באורך השירות (בצבא או בשירות לאומי) למשך 3 שנים מיום השחרור

איך מקבלים את המס בחזרה?

על פניו נראה כי מהרגע שאדם מקבל משכורת יורד לו מס הכנסה ומשם הדרך לקבל את הכסף בחזרה באם נפלה טעות ארוכה ובלתי אפשרית. אמנם מדובר בבירוקרטיה והתעסקות עם רשות המסים, אך עם האנשים הנכונים החזרי מס לא חייבים להיות סיפור כל כך גדול ומעיק.

בפועל, רשות המסים דורשת הגשת טפסים ומידע פיננסי הרלוונטי לכך שיש צורך בהחזר מס, לאחר בחינת כל המידע הזה היא תחליט האם להחזיר וכמה, בהתאם למה שהוצג והוגש לה.

מגישים בקשה לרשות המסים

האופן בו רשות המסים עובדת הוא כזה אשר מראש מוריד הכי הרבה שאפשר, אלא אם כן יוודע או ידוע לו משהו אחר אשר גורם לכך שלא ירד כל המס באופן המקסימלי. באותו האופן, במידה ואדם שינה סטטוס כלשהוא בחיים שלו וכעת מגיע לו שירד לו פחות מס, רשות המסים לא תדאג לזה בעצמה והיא דורשת שיגישו לה טופס מסודר אשר יעיד על כך שחל שינוי.

את הטופס ניתן להגיש בכל מיני דרכים, כמובן גם באופן עצמאי בצירוף כל הטפסים הרלוונטיים.

החזרת מס לשכירים

כל מי שהיה שכיר מכיר את טופס 101 המפורסם אשר שואל הרבה שאלות על מנת להבין כמה דברים עיקריים וביניהם, כמה מס להוריד. לעיתים רבות חלים שינויים מרגע מילוי הטופס ועד לעזיבת אדם מקום עבודה מסוים, כך שהטופס נהיה כבר לא רלוונטי והמס יורד סתם.

במקרים כאלה, שאדם מועסק אצל מעסיק ויורד לו יותר מדי מס מהמשכורת, יכול המעסיק בעצמו להחזיר את המס בהתאם לשינויים רלוונטיים וחוקיים שהתבצעו מאז מילוי הטופס.

נעזרים עם רואה חשבון

כאשר העבודה עושה זאת בשבילכם זה מאוד נחמד אך לא תמיד מתאפשר, במקרים כאלה יש להגיש בקשה לרשות המסים באופן עצמאי. אך הדבר לא בהכרח חייב להתבצע על ידכם, אלא אפשרי, ואפילו מומלץ, לפנות לרואה חשבון אשר יגיש את כל הטפסים ויאסוף את כל המידע הרלוונטי בעצמו. נכון, מצד אחד רואה חשבון גובה שכר טרחה, אך מצד שני הוא חוסך לכם המון טרחה שיכולה לעלות לכם בשעות עבודה שגם ככה יגרמו לכם להפסיד כסף.

החזרי מס ניתנים עבור כל מיני סיבות משפחתיות אשר ביניהן הורים גרושים, משפחות חד הוריות, זוגות ידועים בציבור ועוד.

על מנת לקבל החזרי מס יש להגיש בקשה לקבלתם, ניתן לעשות זאת על ידי המעסיק או על ידי רואה חשבון. כמובן שניתן לעשות זאת גם עצמאית מול רשות המסים.

לעיתים המצב המשפחתי לא מעודכן כראוי בעבודה או ברשות המסים מה שגרם לכך שירד לכם יותר כסף בגלל מס הכנסה מאשר מה שמגיע לכם בפועל.

החזרי מס, ובאופן כללי הורדה בגובה המסים, תלויים בנקודות זיכוי אשר ניתנות כתלות במצבים וסטטוסים משפחתיים מסוימים בהם האדם מוציא יותר כסף מאשר אחרים כדי לכלכל עצמו.

על מה עברנו עד עכשיו?
החזרי מס בגין ילדים

אם נולד לכם ילד במהלך השנה ושילמתם יותר מס ממה שהייתם אמורים לשלם, ניתן לבקש החזרי מס בגין ילדים.  ילדים זה שמחה והוצאות מהרגע שמגיע

קרא עוד »
החזר מס לגרושים

החזרי מס הם אופציה אשר מאפשרת לאנשים להגיש בקשה על מסים שכבר שולמו בטענה כי שולמו ונוכו יותר ממה שהיה אמור להיות לאור נקודות זיכוי

קרא עוד »