החזר מס עכשיו

מילון מונחים – נקודת זיכוי ממס

כולנו נתקלנו במונח "נקודות זיכוי" בשלב כזה או אחר בחיינו הבוגרים. בין אם בתלוש המשכורת העובדים השכירים שבינינו, ובין אם במסגרת שומת המס שנשלחת לבעלי עסקים עצמאיים בעקבות הגשת הדוח השנתי. מאחר ונקודות זיכוי במס הן בעלות שווי כספי לא מבוטל, במדריך הבא נספק לכם מילון מונחים – נקודת זיכוי ממס, שיאפשר לכם להכיר את מושגי המפתח הרלוונטיים למימוש הזכות.

 

החזר מס הכנסה - מחשבון מהיר ונוח >>>

מילון מונחים – נקודת זיכוי ממס. מהי משמעות המונח?

נקודת זיכוי ממס היא סכום כספי ספציפי שמקוזז מחבות המס של האזרח בישראל לשנת מס מסוימת. משמעותו המעשית של המונח "נקודת זיכוי ממס" עבור עובדים שכירים, היא הפחתה בנטל המיסים המנוכים משכרם מדי חודש. גם עבור בעלי עסקים עצמאיים למונח נקודת זיכוי ממס הכנסה יש משמעות של חיסכון כספי ניכר, היות ונקודות הזיכוי תורמות לצמצום חבות המס השנתית של בעל העסק בצורה דרמטית.

 

מה זה "שווי נקודת זיכוי ממס"?

לכל נקודת זיכוי ממס יש שווי כספי שנקבע עבור אותה שנת מס. שווי נקודת הזיכוי ממס לרוב עולה מדי שנה על פי התחשיבים של רשות המיסים ומשרד האוצר, הנוגעים לשינויים במדד המחירים לצרכן, בשכר הממוצע במשק ובפרמטרים נוספים הנוגעים ליוקר המחייה ביחס להיקף ההכנסות הממוצע באוכלוסייה. שווי נקודת זיכוי ממס נכון לשנת 2021, עומד על 2,616 ש"ח בחישוב שנתי עבור כל נקודת זיכוי.

 

מהי זכאות לנקודת זיכוי ממס?

בחוקי המס בישראל מופיעים תנאי זכאות שונים שמגדירים אילו קבוצות אוכלוסייה הן בעלות זכאות לנקודות זיכוי ממס הכנסה ובאיזה היקף. ככלל, כל תושב במדינת ישראל, זכאי לקבלת 2.25 נקודות זיכוי כברירת מחדל, כאשר לבני נוער עובדים בגילאי 16 עד 18, ישנה זכאות לעוד נקודת זיכוי ממס בנוסף לכך.

גם הורים לילדים זכאים לקבל נקודות זיכוי ממס, וכך גם הורים יחידניים והורים משלמי מזונות, שזכאים לתוספת נקודות. עולים חדשים, חיילים, בעלי תואר ראשון שהשלימו את לימודיהם לאחרונה, וקבוצות אחרות באוכלוסייה – זכאים כולם לתוספת נקודות זיכוי במס המשתנה בהתאם להשתייכותם.

קבוצות האוכלוסייה הזכאיות לנקודות זיכוי ממס ישנם כאמור, סוגים שונים של נקודות זיכוי ממס, שניתנות לתושבי ישראל בכפוף להשתייכותם לקבוצות אוכלוסייה שונות שעומדות בתנאי הזכאות:

סוג נקודת הזיכוי כמות נקודות זיכוי הזכאים
נקודות זיכוי לתושבי ישראל 2.25 נקודות
נקודות זיכוי לנשים 0.5 נקודות
נקודות זיכוי לבני נוער עובדים 1 נקודות נוער בגילאי 16 עד 18
נקודות זיכוי לבן זוג שאינו עובד 1 נקודות תושבים הנושאים בכלכלת בני זוגם, שמי מהם הגיע לגיל הפרישה / עיוור / בעל נכות רפואית לתקופה בת 185 יום בהיקף של 100% נכות לליקוי יחיד או למעלה מ- 89% נכות למספר ליקויים בחישוב כולל.
נקודות זיכוי להורים גרושים או פרודים בגין גידול ילדים 1 נקודות תושבים גרושים או פרודים המגדלים את ילדיהם בעצמם או המשתתפים בכלכלתם או בעלי משמורת משותפת, שילדיהם בני 19 ומטה.
נקודות זיכוי למשלמי מזונות לבני זוגם לשעבר 1 נקודות גרושים תושבי ישראל הנשואים לבני זוג חדשים, ומשלמים הם או בני זוגם דמי מזונות לבני הזוג הקודמים.
נקודות זיכוי להורים יחידנים בגין גידול הילדים 1 נקודות תושבי ישראל במעמד הורה יחידני, אלמן/ה, או מי שילדו מופיע במרשם האוכלוסין בלי פרטים של ההורה השני.
נקודות זיכוי בגין ילדים בעלי מוגבלויות 2 נקודות עובדים תושבי ישראל שלהם או לבני זוגם, יש ילד קטין או בגיר בעל צרכים מיוחדים בעקבות שיתוק, עיוורון או מוגבלות שכלית / התפתחותית.
נקודות זיכוי להורים לילדים עד לגיל 5 1.5 נקודות – החל מהשנה שלאחר שנת הלידה הורים תושבי ישראל לילדים עד לגיל 5. נקודות הזיכוי יינתנו לאחד ההורים בלבד, לרוב לאם.
נקודות זיכוי להורים לילדים עד לגיל 18 1.5 נקודות – במהלך שנת הלידה

1 נקודות – ב -17 השנים שלאחר הלידה

0.5 נקודות – במהלך השנה ה- 19

הורים תושבי ישראל לילדים עד לגיל 18. נקודות הזיכוי יינתנו לאחד ההורים בלבד, לרוב לאם.
נקודות זיכוי להורים לפעוטות עד לגיל 6 1.5 נקודות – במהלך שנת הלידה

2.5 נקודות – ב – 5 השנים שלאחר מכן

הורים תושבי ישראל לילדים עד לגיל 6. נקודות הזיכוי יינתנו לאחד ההורים בלבד, לרוב לאבי הילדים.
נקודות זיכוי לחייל משוחרר או מסיים שירות לאומי 1 עד 2 נקודות – על פי סוג השירות ומשכו יינתנו למשך 3 שנים ממועד השחרור.
נקודת זיכוי לבעלי תואר ראשון 1 נקודות תקפה למשך 12 חודשים בלבד (לאורך שנת המס או לאחריה – לבחירת הנישום).
נקודות זיכוי לבעלי תואר שני 0.5 נקודות תקפה למשך 12 חודשים בלבד (לאורך שנת המס או לאחריה – לבחירת הנישום).
נקודות זיכוי לבעלי תואר שלישי במסלול ישיר 0.5 נקודות תקפה למשך 12 חודשים בלבד (לאורך שנת המס או לאחריה – לבחירת הנישום).
נקודות זיכוי לבעלי תואר שלישי במסלול רפואה / רפואת שיניים 1 נקודות – בגין שנה אחת

0.5 נקודות – בגין השנה שלאחר מכן

תקפה למשך 12 חודשים בלבד (לאורך שנת המס או לאחריה – לבחירת הנישום).
נקודת זיכוי לבעלי תעודת מקצוע, תעודת הוראה או תעודת הנדסאי 1 נקודות תקפה למשך 12 חודשים בלבד (לאורך שנת המס או לאחריה – לבחירת הנישום).
נקודות זיכוי לעולים חדשים 3 נקודות – במהלך 18 החודשים הראשונים

2 נקודות – במהלך 12 החודשים שלאחר מכן

1 נקודות – במהלך 12 החודשים הבאים

יינתנו למשך 3.5 ממועד העלייה לארץ.
נקודות זיכוי לתושבים חוזרים ותיקים 3 נקודות – במהלך 18 החודשים הראשונים

2 נקודות – במהלך 12 החודשים שלאחר מכן

1 נקודות – במהלך 12 החודשים הבאים

תושבים חוזרים ותיקים בעלי תעודה של תושב חוזר, ששהו במשך 6 שנים לפחות בחו"ל (ברצף) ושבו לישראל בין התאריכים 16.05.2010 ו- 30.09.2012.
נקודות זיכוי לעובדים זרים חוקיים 2.25 נקודות – לעובדי סיעוד

1 נקודות – לעובדים בתחומים אחרים

עובדים זרים השוהים ומועסקים בארץ על פי חוק, אינם במעמד של מומחה חוץ / מרצה אורח, וקיבלו אשרה ורישיון עבודה זמני.

למותר לציין כי נישומים המשתייכים לכמה קבוצות אוכלוסייה זכאיות, יכולים לנצל נקודות זיכוי מסוגים שונים במצטבר ולהנות מכולן גם יחד.

 

בשורה התחתונה

מומלץ ביותר לוודא כי אתם מנצלים את מלוא נקודות הזיכוי ממס שלהן אתם זכאים על פי חוק. במסגרת פנייה לבדיקת זכאות להחזרי מס ניתן להגיע למיצוי מלא של זכאותכם להקלות במס הכנסה ובמקרים רבים ליהנות מהחזר כספי נאה.

על מה עברנו עד עכשיו?
חוק מס ערך מוסף

במדינת ישראל, בדומה למדינות אחרות ורבות בעולם, ישנו דבר חקיקה הנקרא

תכנון מס

תכנון מס הינו תהליך שבמסגרתו מנצלים את חוקי המס לטובת הפחתה

מהו תיאום מס?

תיאום מס הינו תהליך שמאפשר לעובדים המועסקים אצל יותר ממעסיק אחד,